f Split,Chorwacja,Co warto zobaczyć,
  • Chorwacja

  • Kiedy?

  • Którzy?

  • Mapa
  • Plaże
  • Destynacja do odpoczynku
  • Oferta destynacji

Split, Chorwacja

Split jest głównym miejskim ośrodkiem kulturalnym i transportowym w Dalmacji. Jest 1700-letnim miastem, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na swoje liczne odkrycia archeologiczne oraz zabytki, a w szczególności będący w sercu miasta Pałac Dioklecjana. Splitowi nie brakuje ani atrakcyjności ani zasobności nowoczesnego miasta, ale tutejsze życie płynie wolniej i bardzo łatwo się do tego przyzwyczaić. Pierwszym obywatelem Splitu stał się sam cesarz Dioklecjan, po wybudowaniu słynnego Pałacu, który obecnie jest symbolem miasta.

Oprócz Pałacu, znajduje się tu mnóstwo zabytków, takich jak Żelazna Brama (będąca jedyną bramą, która przetrwała 17 stuleci), Złota Brama (cesarz Dioklecjan wkroczył przez nią 1 czerwca 305 roku), Srebrna Brama (mniej zdobiona niż Złota Brama, jej ciekawa historia została ukoronowana przejazdem przez nią papieża Karola Wojtyły w swoim papamobile), Mosiężna Brama (zupełnie inna niż trzy pozostałe, mająca za zadanie obronę przed atakami od strony morza), katedra świętego Dujama (katedra znajduje się w najstarszym budynku w Europie – mauzoleum Dioklecjana), główny dziedziniec (gdzie Dioklecjan pokazywał się publicznie, a lud oddawał mu cześć i całował frędzle jego peleryny), podziemia (będące najlepiej utrzymanym starożytnym kompleksem, wybudowane w celu podwyższenia poziomu pomieszczeń zajmowanych przez cesarza), vestibulum (hol cesarski), klasztor benedyktynów i kościół świętej Eufemii (pierwszy kościół sprzed czasów rzymskich, jaki został wybudowany przy murach pałacu w XI wieku), kaplica świętego Marcina nad Złotą Bramą, kościół świętego Teodora (z czasów późnej starożytności, znajdujący się opodal Żelaznej Bramy) oraz wiele innych.

Split posiada też piękne plaże, sposród których najbardziej znanymi są: Bačvice (piaszczysta), Žnjan (żwirowa), Kaštelet (żwirowa), Kašjuni (żwirowa), Bene (kamienisto-skalista), Trstenik (żwirowa), Firule (piaszczysta) i Ovčice (żwirowa). Split ma bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową, szczególnie w sezonie letnim, kiedy miejskie place, skwery i dziedzińce zamieniają się w duże sceny pod gołym niebem. 

Przeglądaj więcej