f Kasztela, Chorwacja, między Trogir i Split
  • Chorwacja

  • Kiedy?

  • Którzy?

  • Mapa
  • Plaże
  • Destynacja do odpoczynku
  • Oferta destynacji

Kasztela, Chorwacja

Miasto Kasztela położone jest na wybrzeżu Zatoki Kasztelańskiej, ma ponad 40000 mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem województwa Splicko-dalmatyńskiego. Rozciąga się na długości 17 km.

Specyfiką naszego miasta jest to, że rozwinęło się wokół 7 miejscowości (Kasztel Sućurac, Kasztel Gomilica, Kasztel Kambelovac, Kasztel Lukszić, Kasztel Stari, Kasztel Novi, Kasztel Sztafilić), to znaczy wokół ufortyfikowanych kaszteli. Każde z tych miejsc posiada swoją specyfikę, charakterystyczną dla tego śródziemnomorskiego regionu. W ostatnich latach, oprócz 7 ośrodków, rozwinęły się jeszcze 2 mniejsze - Radun i Rudine.

Wschodnia część miasta, na terenie Kasztelu Sućuraca, jest małym centrum przemysłowym. Znajduje się tam fabryka cementu, huta i liczne centra handlowe.Na Kasztelańskiej równinie i na stokach Kozjaka rozwinęło się rolnictwo z kulturami charakterystycznymi dla tego regionu. Uprawy oliwek, winorośli i czereśni w ostatnich latach przeżywają rozkwit. 

Zachodnia część miasta jest ukierunkowana na turystykę. Ten obszar posiada najwięcej miejsc noclegowych: w apartamentach turystycznych, pokojach, na kempingach i w hotelach.

W Kasztelu Gomilici znajduje się nowo wybudowana marina Kasztela, która umożliwia cumowanie prywatnym jachtom i jachtom charterowym.

Kasztela jest jednym z nalepiej komunikacyjnie połączonych miast. Oprócz międzynarodowego portu lotniczego Split – Kasztela, posiadamy również dworzec kolejowy w Kasztelu Starym. Jesteśmy także połączeni z autostradą Split – Zagrzeb, najbliższe zjazdy i wjazdy na autostradę to Prgomet i Vuczevica (Vučevica).

W Kasztelach działają również liczne stowarzyszenia i instytucje, które poprzez swoją działalność, wzbogacają życie miasta przez cały rok.

Atrakcje

Muzeum miasta Kasztelu znajduje się w pałacu Vitturi, a sala wystawowa w Kasztelu Sućurcu, w dawnej biskupiej willi.

W lutym tradycyjnie odbywają się uroczystości karanawałowe w Kasztelu Sućurcu, Kasztelu Kambelovcu a także w Dolnych Kasztelach (Sztafilić, Nowy, Stary). Tradycja karnawałowa liczy już 150 lat.

Każdego roku od 01.07 – 31.08 organizowane jest “Kasztelańskie lato kulturalne". W tym czasie odbywa się ponad 60 imprez, od wystaw obrazów, przedstawień teatralnych, koncertów muzyki klasycznej i rozrywkowej, pokazów folklorystycznych, zawodów sportowych do imprez rozrywkowych, przez miejscowych zwanych fesztami (rybackich, myśliwskich, górskich). Imprezy odbywają się we wszystkich miejscowościach. Za scenę wydarzeń służą najatrakcyjniejsze przestrzenie na starówkach Kaszteli, wybrzeżu itd.

Szczególnie polecamy "Večeri dalmatinske pisme" (Wieczory pieśni dalmatyńskiej), które odbywają się w lipcu w Kasztelu Kambelovcu. Pielegnują tzw. klapską, dalmatyńską muzykę wykonywaną w tradycyjnych i nowoczesnych aranżacjach.

Przeglądaj więcej