f Pag, Chorwacja, Adriatycki,Dalmacja, żwirowe plaże, szlaki, koronki, jagnięcina, Pag most, Chorwacja
  • Chorwacja

  • Kiedy?

  • Którzy?

  • Mapa
  • Plaże
  • Destynacja do odpoczynku
  • Oferta destynacji

Pag, Chorwacja

Wyspa Pag jest jedną z największych wysp Adriatyku. Ma powierzchnię 285 km2 i jest piątą co do wielkości wyspą na Adriatyku, a za razem wyspą o najbardziej urozmaiconej linii brzegowej, o długości 270 km. Na wyspie znajduje się około 20 miejscowości, niektóre z nich to: Novalja, Povljana, Stara Novalja, Košljun, Potočnica, Kolan i Miškovići. Roślinność na tej wyspie jest szczególnie interesująca – nie ma tam ani jednego drzewa i dlatego też jest często porównywana do powierzchni Księżyca. Znana jest również z licznych źródeł wody pitnej, które wypływają spod dna morskiego ze zboczy Velebit. Niektóre z większych skał znajdują się na Pag – wyspa jest porozcinana niskimi żywopłotami z krzaków i zarośli. Ludność wyspy zajmuje się uprawą winorośli, hodowlą bydła, oliwek, rybołówstwem, a ostatnio turystyka.

W centrum wyspy Pag znajduje się miasto o tej samej nazwie, które jest najważniejszym kulturalnym i historycznym miejscem na wyspie.

Miasto Pag ma doskonałą ofertę turystyczną. Ludzie młodzi mogą się bawić w licznych barach, pubach, klubach, restauracjach i korzystać z innych, również sportowych, atrakcji. Miłośnicy historii mogą zobaczyć wiele zabytków kultury, takich jak mury miejskie, most Katine, zbiorniki z solą i zamek Kamerlengo, klasztor świętej Małgorzaty, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół świętego Mikołaja, dwór książęcy, punkt widokowy Gradac i wiele innych. Inną znaną miejscowością turystyczną jest miasto Novalja, które jest położone w północno-zachodniej części wyspy.

Piękne plaże, liczne restauracje, tawerny, a także wiele innych rozrywek co noc to tylko niektóre z zalet tej wyspy. Jedną z najbardziej spektakularnych plaż na Adriatyku jest plaża Zrce i znajduje się w Novalji. Ta plaża gości światowej sławy DJ-ów, poza tym jest wiele dyskotek i barów jak Aquarius, Calypso, Papaya, w których muzyka gra dzień i noc.

Wyspa Pag jest połączona z lądem mostem Pag, dzięki czemu można dojechać tam samochodem osobowym. Można też skorzystać z promu – połączenia promowe kursują często, ale w sezonie są bardzo zatłoczone, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

 

Przeglądaj więcej