f Wyspy dubrownickie, Mljet, Wyspy Elafickie - Koločep Lopud Šipan
  • Chorwacja

  • Kiedy?

  • Którzy?

  • Mapa
  • Plaże
  • Destynacja do odpoczynku
  • Oferta destynacji

Wyspy dubrownickie - Koločep Lopud Šipan- Wyspy Elafickie

W bezpośrednim sąsiedztwie Dubrownika, od strony zachodniej, rozpościera się najwspanialszy dubrownicki archipelag, nazywany Elafiti – wyspy jeleni, ściśle powiązany z Dubrownikiem i jego przeszłością.

Wyspy o niespotykanej urodzie, wieczni strażnicy dubrownickiego morza i wybrzeża, wyspy nieustraszonych kapitanów i marynarzy Republiki Dubrownickiej oraz obecnych czasów.

Wyspa Koločep 

Zielona wyspa ze stuletnimi lasami sosnowymi, chlebkiem świętojańskim, oliwkami, ogrodami pełnymi drzew pomarańczy i cytryn, z pięknymi plażami jest wielkim wonnym parkiem, jednym z preferowanych miejsc wypoczynkowych mieszkańców Dubrownika.

Dwie osady Donje Čelo i Gornje Čelo, jedna na wschodnim, a druga na zachodnim wybrzeżu, połączone są ze sobą krętą ścieżką wśród gajów oliwnych i ogrodów. Zachowały się tutaj liczne pozostałości dawnej architektury rozproszone po całej wyspie (stare wczesno-romańskie kościoły, ruiny bazylik, willi, wież strażniczych i inne). 

Łączność z lądem kilka razy dziennie z portu Gruške. 

Wyspa Lopud

Wyspa o bujnej śródziemnomorskiej, subtropikalnej roślinności, przepięknych ogrodach, parkach i plażach. Jest jedną z najlepiej turystycznie rozwiniętych wysp rejonu dubrownickiego. W przeszłości wyspa kapitanów, którzy marynarce Republiki Dubrownickiej dali największą liczbę wspaniałych żeglarzy. W zatoce Šunj znajduje się tu plaża o tej samej nazwie, jedna z najpiękniejszych plaż piaszczystych nad Adriatykiem.

Wyspa Šipan

Największa wyspa Archipelagu Elifackiego, z cichymi zatokami, plażami, wśród zieleni cyprysów, cytrynowców i drzew pomarańczy, pełna starych budowli (kościołów, willi możnowładców i mieszczan) rozproszonych na zalesionych stokach, z długą historią splatającą się z licznymi przypowieściami i legendami, to jedna z pereł dubrownickiego rejonu.

Dwie osady, Suđurađ na wschodzie i Šipanska Luka na zachodzie, mogą przyjąć licznych turystów w swoich pięknych domach. Dobre regularne i wycieczkowe połączenia z Dubrownikiem.

Ruch kołowy może się odbywać tylko na wyspie Šipan, tak więc jeśli przyjedziecie samochodem, możecie go zostawić w Porcie Dubrownik w Gružu (całodzienna cena parkingu w sezonie letnim wynosi 27 EUR).

Przeglądaj więcej