f Dubrownik Stare Miasto,centrum Dubrownika,Adriatycki, Dalmacja
  • Chorwacja

  • Kiedy?

  • Którzy?

  • Mapa
  • Plaże
  • Destynacja do odpoczynku
  • Oferta destynacji

Stare Miasto, centrum Dubrownika

Stare centrum miasta Dubrownika jest jednym z najchętniej odwiedzanych celów podróży. Stare Miasto jest naprawdę miniaturką świata, która wam oferuje wszystko co jest potrzebne: od licznych pamiątek kultury, z których najbardziej znane są mury miejskie (Gradske zidine), dwór książecy Knežev Dvor, pałac Palača Sponza, katedra dubrownicka (Dubrovačka katedrala) wraz ze skarbcem (riznica), Kościół św. Vlaha (Crkva sv. Vlaha), klasztor franciszkański (franjevački samostan), Synagoga (Sinagoga), Dom Marina Držića, muzeum etnograficzne Etnografski muzej Rupe, Akwarium (Akvarij), Kolumna Rolanda (Orlandov stup) i Wielka Fontanna Onufrego (velika Onofrijeva fontana), do galerii, muzeów, wystaw, koncertów, kin, teatrów, mnóstwa kawiarni i restauracji ... Wszystkie ważniejsze wydarzenia w Dubrowniku mają miejsce wewnątrz murów, tak więc na Starym Mieście.

Najbardziej znanymi imprezami są  Festyn św. Błażeja (Festa svetog Vlaha), Maškare, Dubrownicki festiwal filmowy, Dubrownickie Letnie Igrzyska (Dubrovačke ljetne igre) i Powitanie Nowego Roku w Dubrowniku. Jedna z najpiękniejszych plaż dubrownickich - plaža Banje znajduje się od razu obok Starego Miasta. Do dyspozycji macie różne sklepy odzieżowe, banki, pocztę, apteki, salony fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także najbardziej popularne targowisko miejskie ze świeżymi owocami, warzywami, serami i pozostałymi tradycyjnymi produktami. Wszystko to sprawia, że Stare Miasto jest najatrakcyjniejszą częścią Dubrownika, jeśli chodzi o zakwaterowanie.

Jednak Stare Miasto bez względu na wszystkie swoje pozytywne cechy, ma też wadę dla tych, którzy pragną ciszy i spokoju. Mianowicie, w ciągu dnia na Starym Mieście aż roi się od ludzi, a w nocy z licznych kawiarni i restauracji słychać muzykę i rozmowy. Jednak właśnie to ożywienie, przeróżni grajkowie uliczni, tancerze i tłum ludzi są tym co Staremu Miastu daje duszę i pewien szczególny urok.

Stradun jest najpiękniejszą, najbardziej znaną i najszerszą ulicą w Dubrowniku.Stradun ma długosć 300 m, a do większości ulic poprzeczych zaprowadzą Was schody. Na Stradunie znjdują się niektóre z najbardziej znanych zabytków, takie jak Wielka Fontanna Onufrego  (velika Onofrijeva fontana), klasztor franciszkanów (franjevački samostan), Pałac Palača Sponza, Kolumna Rolanda (Orlandov stup) i pozostałe. Także wiekszość wydarzeń odbywa się na Stradunie: Festyn św. Błażeja (Festa svetog Vlaha), otwarcie Dubrownickich Letnich Igrzysk (Dubrovačke ljetne igre) i powitanie Nowego Roku.

Tak czy inaczej odwiedźcie Dubrownik, przespacerujcie się jedną z najpiękniejszych ulic na świecie i poczujcie prawdziwą atmosferę Dubrownika.

Należy także podkreślić, że do starego centrum miasta nie można dojechać autobusem, ponieważ ruch kołowy jest zabroniony. Do dyspozycji macie parking publiczny. Opłata za niego wynosi 10,00 kun (1,3 euro) za każdą godzinę i publiczny parking wielopoziomowy oddalony o 5-10 minut pieszo od Stradunu, gdzie z pewnością znajdziecie parking (180,00 kun / około 24,00 euro za dzień).

 

Przeglądaj więcej